Kovářské uhlí – kvalitní uhlí s dopravou zdarma

Uhlí pro kováře, kovářské uhlí a antracit

Kvalitní kovářské uhlí najdete právě u nás.

Jako uhlí pro kováře se používá většinou černé uhlí velikosti hrášek. Toto uhlí by mělo obsahovat minimum síry, neboť síra zhoršuje vlastnosti materiálu. Někteří kováři používají také koks nebo směs kovářské uhlí a antracitu. Tradičním palivem minulosti, které se pro kovářské výhně používá často i dnes je pak dřevěné uhlí.

kovářské uhlí

Kovářské uhlí

Oceňována je také spékavost uhlí, kdy se kovářské uhlí pří hoření spéká na větší kusy a ty chrání ohřívaný materiál před ochlazováním okolním vzduchem. Obvykle se přikládá mokré uhlí, které podporuje spékavost a hoření. Tyto vlastnosti nenajdeme u koksu, který mívá sice větší výhřevnost, ale nespéká se a netvoří škváru, která ve výhni pomáhá ohřevu materiálu.

Kovářské uhlí se také často označuje jako kamenné uhlí. Zde jde však pouze o jazykovou variantu pro černé uhlí.

Nabídku kovářského uhlí a antracitu najdete v našem obchodě. Jde o vybrané a osvědčené typy uhlí, které jsou úspěšně používány kováři nejen u nás, ale i na Slovensku, v Maďarsku, Polsku nebo Rakousku.


 

Černé uhlí

Černé uhlí je kvalitnější než uhlí hnědé. Prouhelnění zde dosáhlo vyššího stupně. Černé uhlí se tvořilo zejména v období karbonu a permu. Je černé barvy, mnohdy se v jeho struktuře setkávají matné i lesklé vrstvy. V současné době se u nás černé uhlí těží už jen v OKD (Ostravsko-karvinské doly) na Karvinsku a uhlí je určeno pouze do koksoven a do průmyslu. Pokud došlo k ještě vyššímu stupni prouhelnění, hovoříme už o antracitu.

Antracit

Antracit pochází geologicky původem z karbonu. Je to druh kvalitního černého uhlí. Vyznačuje vyšším stupněm prouhelnění a tedy vyšším obsahem uhlíku (90 – 96%) a vysokou výhřevností (podobně jako koks). Používá se v chemickém průmyslu, jako kovářské uhlí, nebo v metalurgii. Na pohled bývá černé a poměrně velmi lesklé. V minulosti byla naleziště v Čechách (pánve u Brandova v Krušných horách, u Českých Budějovic a Vlašimi) a také v Polsku, v okolí města Wałbrzych a Nová Ruda. Dnes už tato naleziště nejsou v provozu a dostupný je pouze dovoz z okolí ukrajinského Donbasu. V naší nabídce je zde.

foto

Potřebujete poradit? +420 777 96 96 86