Loskuták

Posted on Posted in Balená paliva Ridepal, Balené uhlí, Prodej uhlí, Pytlované uhlí

Pokud uvažujete o novém automatickém kotli na tuhá paliva, například na uhlí, které dokáží uspořit až 30% nákladů na vytápění oproti klasickým kotlům, jistě budete mít v hledáčku i kotle domácí výroby a to například kotle firmy Benekov.

Loskuták

Krátce jste se s nimi mohli seznámit i dne 30. listopadu 2013 v populárním pořadu televize NOVA, Rady ptáka Loskutáka.

 

Jaký kotel vybrat?

Současná nabídka automatických kotlů je velmi široká. Čekáte-li na otázku v úvodu jednoznačnou odpověď a jednoduché řešení, pak neexistuje. Pokud kotel právě sami vybíráte, zvažujete jistě všechny dostupné parametry, od ceny až po výkon, kvalitu provedení či dostupnost servisu.
Neméně důležitou otázkou by ale mělo být, na jaké uhlí má kotel vlastně být, jaké uhlí budete spalovat?

Univerzální kotle

V současné době slyší zákazníci především na univerzální kotle, které dovolují spálit všechna vhodná dostupná paliva. Je to pochopitelná snaha, neocitnout se jako rukojmí jednoho druhu paliva tak, jak se to nedávno stalo těm, kteří si pořídili vytápění peletami, jejichž cena je dnes dvojnásobná. Kotle tedy nabízí, že spálí vše, od černého přes hnědé uhlí až po pelety či jiná dřevní nebo přírodní paliva.

Zde je však na místě opatrnost. Ideální spalování všeho možného efektivně na jednom zařízení není úplně reálné. Každé palivo chce své, vyžaduje jiné podmínky pro optimální provoz. Někteří výrobci to řeší tak, že nabízejí systém výměnných hořáků. Přechod na jiné palivo pak znamená pouze malou investici v řádu tisícikoruny. Výsledkem je optimální spalování příslušného paliva, zatímco univerzální kotle si často nedokážou poradit s některými ne až tak standardními palivy a optimálně je využít.

Uhlí: černé nebo hnědé?

Pokud se rozhodujete, které je pro vás vhodnější, je dobré uvědomit si i tyto okolnosti: hnědé uhlí je prašnější a i přesto, že je baleno do plastových obalů s mikroventilací, kde si uhlí udržuje svou přirozenou vlhkost, která také v konečném důsledku tuto prašnost snižuje, jde o uhlí, které trpí mechanickým otěrem a prach vždy bude jeho součástí. Má sice nižší výhřevnost než černé uhlí, ale mezi jeho pozitiva patří především to, že jde o domácí surovinu poměrně stálé kvality. Odhadované zásoby pro tříděné druhy by podle SD měly bezpečně vystačit do roku 2055. I jeho cena je celoročně poměrně stálá a nepodléhá kurzovním změnám  jako je tomu u černého uhlí, které je dnes především z dovozu – domácí zdroje černého uhlí jsou vyčerpány nebo nejsou vhodné – případně se producent se výrobou příslušného tříděného druhu ani příliš nezabývá.

Bílinské nebo ledvické uhlí?

Snad jedna z nejčastějších otázek. Jak je poznat? Které je které? A tomu ještě uhlí z Mostu nebo mostecké uhlí? A co těžební limity? Dojde k jejich prolomení? Bude uhlí dost i v budoucnu?

Pokud jde o Bílinské a Ledvické uhlí jde o stejné uhlí z Dolů Bílina a Úpravny uhlí Ledvice. Producentem jsou Severočeské doly a. s. se sídlem v Chomutově.

Mostecké uhlí je pak uhlí z produkce Czech Coal, prodejcem je Severní energetická a jde o úpravnu Komořany. Mosteckého uhlí pro energetiku se pak týkají kauzy, ve kterých jde o prolomení těžebních limitů.

 

SD severoceské doly orech 2 ledvice bilina
SD – Severočeské doly teží na Dole Bílina populární ořech 2, který se následně upravuje v Úpravně uhlí v Ledvicích.

 

 

 

Sdílejte:Share on FacebookShare on Google+Email this to someonePrint this page