Automatický kotel na tuhá paliva

Posted on Posted in Benekov, Dakon, Kotle na tuhá paliva, Viadrus

Automatický kotel na tuhá paliva

Automatický kotel na tuhá paliva není věcí až zase tak novou. Princip se objevil už poměrně dávno, jen v posledních letech byl díky technologickému pokroku při spalování uhlí zdokonalen.

Pro spalování je u většiny kotlů použit retortový hořák se šnekovým podáváním paliva. Pro horší kvalitu paliva pak používáme pístové podávání paliva se sesuvným hořákovým roštem, který je vyložen keramickým obkladem. Pístové podávání eliminuje případné problémy s uvíznutím paliva a hořák s keramickým obložením umožňuje spalovat i palivo s nižší výhřevností.

Uživateli dnes automatický kotel přináší pohodní, komfort obsluhy, ekonomický provoz a v neposlední řadě také ekologický provoz. Dnes postačí návštěva kotelny i jednou za dva až pět dní.

Automatické kotle renomovaných značek jsou dnes vyráběny s kvalitním ocelovým i litinovým výměníkem a ten je dostatečnou zárukou dlouhé životnosti. Automatický kotel na tuhá paliva dále umožňuje obvykle použít několik druhů paliv. Tím se uživatel nevystavujete riziku nedostatku konkrétního druhu paliva na trhu nebo jeho nepříjemně zvýšené ceny, která pak budete za nesprávně zvolený typ paliva zaplacena.

Automatický kotel je často už ve standardu vybaven pokročilou ekvitermní regulací s programováním.

 

Co spaluje automatický kotel:

  • Palivo pro automatický režim: černé uhlí (5-25 mm), hnědé uhlí (5-25 mm), dřevěné pelety (6 a 8 mm), u pístového podávání lze topit i hruboprachem (0-30 mm)
  • Palivo pro ruční režim: černé uhlí, hnědé uhlí, kusové dřevo, koks, brikety uhelné, brikety dřevěné, …

automatický kotel BENEKOV C 16

BENEKOV C 16

Nejmenší model BENEKOV C 16 je vhodný pro zateplené rodinné domy nebo tam, kde se podařilo tepelné ztráty objektu snížit výměnou oken. Spotřeba hnědého uhlí ořech 2 v tomto kotli se pohybuje od 3 do 5 tun za rok, tedy mezi 10 až 15 tisíci korun. Díky nízkému příkonu pouhých 52 W je spotřeba elektřiny na provoz tohoto kotle řádově ve stovkách korun za rok.

Moderní automatický kotel na tuhá paliva 4. třídy

Trendem v oblasti vytápění tuhými palivy se v posledních letech stal automatický kotel na uhlí nebo pelety. Vzhledem k tomu, že na českém trhu cena dřevních pelet dvojnásobně převyšuje ceny hnědého uhlí ořech 2, potvrzují výrobci, že až 90 % českých zákazníků si zvolí nakonec automat na uhlí.

Automatický kotel versus Zákon o ochraně ovzduší

Růstu tohoto tržního segmentu nahrává mimo jiné novela Zákona o ochraně ovzduší, která nutí 500 tisíc domácností v ČR odstranit do roku 2022 své stávající nevyhovující kotle 1. a 2. třídy. Kdo svůj nevyhovující kotel do roku 2022 nenahradí, bude platit pravidelně pokuty až 50.000,– Kč.
Od roku 2012 dokonce podporuje instalace automatických kotlů na uhlí v Moravskoslezském kraji Státní fond životního prostředí dotacemi až 60.000,– Kč. V roce 2013 se tyto takzvané „kotlíkové dotace“ začaly poskytovat i v Ústeckém a Středočeském kraji.

Kotlíkové dotace

Od roku 2014 bude povinností u všech kotlů na tuhá paliva prodávaných v ČR splňovat parametry 3. třídy, což jsou již dnes běžné technologie. Nejlepší automaty na uhlí splňují parametry 4. třídy, která má oproti 3. třídě řadu výhod. Zásadní rozdíl je samozřejmě o 20 tisíc Kč vyšší kotlíková dotace. Pro uživatele je důležitá i účinnost, která u kotlů 4. třídy může být až o 10 % vyšší než u běžných výrobků 3. třídy. To může v některých případech znamenat úsporu až jednu tunu paliva ročně. Za 15 let provozu je to úspora až 40 tisíc Kč v dnešních cenách. Vyšší míra komfortu zase ušetří během životnosti kotle stovky hodin času. Z hlediska životního prostředí je důležité, že majitel kotle 4. třídy má tak nízké emise při spalování uhlí, že sousedé prakticky ani nepoznají, že se vedle nich topí uhlím.

Výrobce automatických kotlů

Komplexní nabídku automatů 4. třídy na uhlí do 50 kW nabízí zatím jenom firma BENEKOV z Horního Benešova. Jedná se o modely C 16, C 26 a C 51.Rozsah výkonu celé řady je od 6 do 49 kW.

Výhody automatických kotlů na uhlí BENEKOV řady C lze popsat takto:

  • účinnost až 91 %
  • emise ve 4. třídě
  • nadstandardně velký zásobník paliva a popelník, umožňující přikládat uhlí a vynášet popel u modelu C 16 jednou za 5 až 10 dnů
  • možnost volby ze dvou řídících jednotek, přičemž jednotka Siemens umožňuje ovládání kotle přes internet a obsahuje ekvitermní regulaci.
  • masivní litinový hořák české výroby
  • značkové elektrokomponenty firmy Siemens s minimálním elektrickým příkonem.

 automatický kotel BENEKOV C 26

BENEKOV C 26

Model BENEKOV C 26 s výkonem 25 kW je vhodný pro větší rodinné domy, kde nebylo provedeno ani zateplení ani výměna oken. Intervaly obsluhy jsou častější a odpovídají větším tepelným ztrátám domu. Roční náklady na palivo se pohybují mezi 18 až 25 tisíci korun.

Pokud máte zájem dozvědět se o kotlích BENEKOV řady C více informací, najdete je na www.benekov.com

Publikováno: 25.8.2013

Sdílejte:Share on FacebookShare on Google+Email this to someonePrint this page

One thought on “Automatický kotel na tuhá paliva

Comments are closed.